Teistmoodi IT

Esimese mõttena tahaks sellist sorti IT-tugilahendusi kategoriseerida erivajadustega inimeste abivahendite alla nagu näiteks kuuldeaparaat või ratastool. Samas ei ole need pelgalt erivajadustega inimeste abivahendid ega ka IT-seadmed, vaid ainulaadsed lahendused mis aitavad ületada tehnoloogilisi barjääre ja minu arust võiks neid vaadelda kui eraldi kategooriat.

Minu arust ei peaks selliste lahenduste korraldamine kuuluma ainult ühe ministeeriumi alla. Näiteks sotsiaalministeerium võiks vastutada seadmete kättesaadavuse ja rahastamise eest. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium hoolitseks infrastruktuuri eest. IT-lahenduste koordineerimine võiks olla ka seotud haridus- ja teadusministeeriumiga, kuna haridusasutused võivad vajada spetsiaalseid lahendusi.

Selliste abivahendite rahastamine võib olla keerukas kuna tegu on üldjuhul erilahendustega mis võivad väga palju maksta. Siin kohal võiks sekkuda riik, luues programme mis pakuksid toetusi ja stiimuleid, et aidata inimestel omandada vajalikke seadmeid. Lisaks võiks ka kaaluda maksu- ja tollivabastusi, et tugiseadmed oleksid taskukohasemad.

Osad riigid juba pakuvad tasuta või soodsaid tugiteenuseid erivajadustega inimestele mille eeskujul saaks ka Eesti enda süsteemi parandada. Näiteks Ühendkuningriik on tuntud oma "Access to Work" programmi poolest, mis aitab tööandjatel katta erivajadustega töötajate tugitehnoloogia kulusid.

 

E-ITSPEA 13: Teistmoodi IT - ICO wiki (itcollege.ee)

Comments

Popular posts from this blog

Kolm põnevat IT-lahendust

Arpanetist Facebookini - Interneti kujunemislugu

Arendus- ja ärimudelid